Otázky a odpovede

Môžem prehrať vinylové platne na starožitnom kľukovom gramofóne?

Nie! Ťažká zvukovka (prenoska) s kovovou ihlou vinylovú platňu nenávratne zničí. Gramofóny s mechanickou hlavicou sú určené len na prehrávanie štandardných šelakových platní na 78 otáčok za minútu.

Ihly sú jednorázové?

Áno. Na prehratie jednej strany štandardnej 78-otáčkovej šelakovej platne je potrebná jedna ihla. Na prehratie ďalšej strany je potrebná nová. V prípade prehrávanie platní použitými ihlami sa záznam na nich ničí.

Kde zoženiem nové ihly?

Skúste mi napísať niekedy mám nejaké nazvyš a môžem ich poskytnúť. Nedoporučujem kupovať ihly od rôznych predajcov alebo priekupníkov so starožitnosťami, na burzách či v bazároch aj keď by vyzerali ako nové. Lebo je to naozaj tak? Kovové ihly na mechanické gramofóny sa ešte dajú bez problémov kúpiť napr. v Anglicku, kde sa ešte vyrábajú.

Ako nastavím správne otáčky na mechanickom gramofóne?

Otáčky môžeme nastaviť dvojakým spôsobom. Jednoduchší, ale menej presný je nastavenie podľa zvuku prehrávanej platne, najlepšie sa to dá pri hovorenom slove. Druhý exaktnejší a presný spôsob je cez tzv. stroboskopický kotúč, kde sa využíva optický klam. Je to vlastne kruh, ktorý ma na okraji v presných intervaloch značky. Tento sa položí na tanier, po roztočení a keď je správna rýchlosť sú tieto značky naším okom vnímané akoby sa nepohybovali. Strobokotúče existujú pre gramofóny na rýchlosť 78 otáčok za minútu ale aj na fonografy, kde je rýchlosť otáčania až 160 za minútu.

Tieto kotúče nie je problém vyhľadať na internete aj s presným popisom a podmienok ich použitia.

Akú hodnotu majú staré šelakové platne?

Vo všeobecnosti sa dá povedať že platne vyrobené od cca 1910 nemajú veľkú cenu. Šelakové platne sa razili na milióny kusov a stretnúť sa s nimi nie je nič výnimočné. Hodnotné sú raritné platne vydané pri určitej príležitosti, prípadne jednostranové.

Aký mám doma gramofón a akú má hodnotu?

Pokiaľ je značkový je na ňom poväčšine vyznačené logo alebo značka výrobcu. Mnohé sa však robili ako "neznačkové" , ale používali súčiastky od renomovaných výrobcov. Cena gramofónu závisí od jeho zachovalosti a originality dielov. Je bežné, že za tie roky boli orignálne súčiastky nahradené inými, ale tým hodnota prístroja ide rapídne dolu.

Ako správne spustím šelakovú platňu na mechanickom kľukovom gramofóne?

Do zvukovky gramofónu upevníme novú/nepoužitú kovovú ihlu.

Gramofón natiahneme dostatočne, aby nám dokázal prehrať jednu stranu šelakovej platne. Je ťažko povedať koľko krát je potrebné otočiť kľukou, lebo každý gramofón je trochu iný - má inú hnaciu pružinu. Treba si to odskúšať. Niekedy stačí otočiť kľkou 20-krát ale na inom aj 50-krát, aby sme už nemuseli dotáčať.

Po dostatočnom natočení gramofón odbrzdíme a necháme roztočiť. Zvukovku s ihlou opatrne položíme na okraj platne a jemne posunieme do prvej drážky. 

Záznamy: 1 - 7 zo 7